I mitt barndomshem spelades familjespel på söndagskvällarna. Där satt pappa och lyssnade på evighetslånga nyheter och väderleksrapporter. Vid köksbordet satt mamma och pappa med dagstidningarna och spelkorten vintertid när arbetstiden var kortare. I köket lagade mamma vardags- och festmaten, bakade jästbröden och kokade saft och sylt. Som utbildad hushållslärare kunde mamma allt som hörde till köket men att få mej intresserad kunde hon inte. Jag avskydde hushållsarbetet och valde om möjligt utomhusjobb.
Köket i studentlägenheten använde jag bara för att värma färdiglagad mat. Men den dagen vi, min nuvarande man och jag, flyttade in i en tvåa i Karis märkte jag två saker: Köket var inte mitt område - det var bådas kök - och för det andra visade det sig att ingen av oss kunde laga mat. Vardagar åt vi lunch på uteserveringar. På veckosluten fick min eller hans mamma en påringning: hur gör man gryta, stek, fisk mm. Vi fick Stora rutiga kokboken som kom i flitig användning. Efter hand kom det flera kokböcker.
Köket i det nybyggda huset 1984 visade sig vara för litet. Då hade vi båda blivit mera intresserade av matlagning och det fanns inte plats för hushållsassistent och alla kärl och kastruller som behövs i ett kök. Väggen mellan ett sovrum och köket revs och köket blev dubbelt större med praktiska arbetsbord och plats för allt vi behövde. Ett köksbord med förlängningsskivor blev ett måste; vi kunde sitta upp till 14 personer runt bordet på julmiddagar och födelsedagsfester. Vid samma bord hjälpte jag barnen med läxorna; Anna med de hatade finska läxorna och Erik med rättskrivningsövningar. Bordet har nu utvandrat till Österbotten och används på samma sätt som tidigare.
Köket byggdes om ännu en gång innan vi sålde huset och flyttade till ett annat mindre kök där vi idag bor. Men fortfarande samlas vi vid matbordet i köksdelen av huset när det kommer gäster. Vi är igen bara två som huserar i köket, men också här lagas vardagsmat, långkok, saft, sylt, styckas och packas hjortkött och fisk men här lagas också spagetti och korvsås. Hyllan med kokböcker är igen kortare, kanske 30 cm. Det fanns en tid då den var över 1,5 meter!
Vi hade redan i vårt första kök i höghuset en 400 liters frysbox! Den fanns med i 40 år och ersattes av en ny lika stor 2021 när vi flyttade till det mindre huset. Vi lärde oss under 2000-talet ett nytt uttryck: housing. Det lät ju så fint men det lär betyda att man saftar, syltar, fryser in svamp, bär och annat ätbart. Det gjorde redan våra mammor och vi har fortsatt på samma spår.
Intresset för matlagning uppstod med tiden så att jag i en 50-års intervju i Västra Nyland påstod att jag trivs i köket och i skog och mark! Min man har dragit en matlagningskurs för likasinnade män i 30 år så receptsamlandet har lång historia i vårt kök. För min del går intresset i vågor – ibland är jag inspirerad och söker nya recept. Någon annan period blir det köttsoppa tre dagar i rad.
Sonen började laga mat i 12-års åldern när han konstaterade att han inte kan vänta tills mamma eller pappa kommer hem. Han ringde på eftermiddagen till mitt jobb för att kolla vad han fick ta och vad han fick göra. Ibland kunde jag inte svara – det här var före mobiltelefonernas tid – och då svarade min kollega som visste vad hon skulle svara eftersom hon haft söner med samma intresse. Han är fortsättningsvis sin familjs matkock och vår svärdotter tackade oss för att vi lärt honom laga mat – hon och hennes mamma bakar hellre.
Vår dotter är nog mera lik sin mamma. Hon var under uppväxten inte intresserad av matlagning men har också blivit mera intresserad delvis tack vare en mycket matlagningspassionerad och kunnig sambo, som både jagar och fiskar.
Den unga generationens kryddskåp innehåller en mängd exotiska kryddor. Vi har kanske 25 kryddburkar men använder oftare kanske 10 av dem. Igår städade vi kryddskåpet – nya och gamla fynd dök upp! När syrran och jag gick igenom mammas samlade kokböcker efter hennes död konstaterade vi att recepten förr innehåll max 5 ingredienser. Vi har vant oss med närmare 10 ingredienser och våra barn använder kanske 15 ingredienser när dom lagar mat enligt recept.
Vi hade ett växthus med tomater och gurkor på 1990-talet och en stor jordkällare, där vi förvarade saft, sylt, potatis och hemlagat vin! Växthus har vi nu också men tyvärr ingen jordkällare. Att odla i växthus och odlingslådor betyder färska ingredienser i köket, men också i frysboxen. Att plocka svamp i skogen på sommaren och hösten är bland det bästa jag vet. Det betyder att vi har gott om svamp i frysboxen. På hösten är 400 liter frysbox, ett stort frysskåp och ett litet frysskåp inne i huset fyllda av kött, fisk, svamp, bär, saft, grönsaker – vi är som ekorrarna: samlar mat till vintern!
När jag har svårt att hitta sömnen på kvällen brukar jag planera kök! Nu är det ett kök i en lägenhet i Pumpviken som är föremål för min planering. Dit skall rymmas städskåp, frys- och kyl, kärlskåp, kokböcker, skåp för hushållsassistenten plus allt annat som normalt hör till i ett kök. Det brukar bli bra i mina funderingar – hur det blir i verkligheten den dagen det är aktuellt är en annan sak.
Hushållsläraren lyckades väl nog med tiden att väcka mitt intresse för kök!